Serwis Informacjny Branży Turystycznej

Wyszukiwarka

» Dla turystów
» Szukam partnera
» Sprzedam
» Chcę wynająć
» Oddam w wynajem
» Dam pracę
» Dam staż
» Szkolenia
» Szukam pracy

Aktualności: wszystkie

Ilu pasażerów skorzystało z polskich lotnisk regionalnych w pierwszym półroczu?

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego ogółem za pierwsze półrocze 2019 roku w trzynastu funkcjonujących w Polsce lotniskach regionalnych.

Od początku stycznia do końca czerwca br. z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało w sumie 13,7 mln podróżnych, to o ponad 950 tys. więcej (+7,5%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Było to najlepsze pierwsze półrocze w historii polskich portów regionalnych. Warto podkreślić, że w tym samym czasie średnia dynamika ruchu pasażerskiego w europejskich lotniskach wg ACI Europe wyniosła 4,4%.

W pierwszym półroczu 2019 r. we wszystkich czternastu polski portach lotniczych obsłużono ponad 22,3 mln podróżnych. Z tego 62% obsłużono w lotniskach regionalnych, a 38% na Lotnisku Chopina w Warszawie.

W niniejszym podsumowaniu polskie lotniska regionalne zostały podzielone na dwie grupy. W grupie 1 znalazły się porty, które rocznie obsługują powyżej jednego miliona pasażerów, a w grupie 2 obsługujące poniżej jednego miliona.

W grupie 1 najwięcej pasażerów w pierwszym półroczu 2019 roku skorzystało z siatki połączeń lotniska w Krakowie, było ich 3,80 mln. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z liczbą 2,46 mln podróżnych, trzecie były Katowice - 2,03 mln, następnie Wrocław- 1,64 mln, Modlin - 1,58 mln i Poznań - 1,03 mln. Liderem grupy 2 zostało lotnisko w Rzeszowie gdzie obsłużono 363 tys. pasażerów. Drugie miejsce zajął Szczecin z wynikiem ok. 290 tys. pasażerów*, następnie Bydgoszcz -196 tys., Lublin - 166 tys., Łódź - 111 tys., Olsztyn - 65 tys. i Zielona Góra - 11 tys. (*dane szacunkowe)

Liderem wzrostu liczby pasażerów w grupie 1 w pierwszym półroczu bieżącego roku zostało lotnisko w Krakowie, gdzie obsłużono o 616 tys. osób więcej niż w tym samym okresie 2018 roku. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław z przyrostem 145 tys. podróżnych, trzeci był Gdańsk z wynikiem 138 tys. Z kolei w grupie 2 najwięcej pasażerów przybyło w Olsztynie - prawie 13 tys., następnie w Łodzi - 10 tys., a na trzecim miejscu znalazł się Rzeszów, gdzie obsłużono o 8,3 tys. podróżnych więcej niż przed rokiem.

Największą dynamikę wzrostu ruchu pasażerskiego w grupie 1 odnotowano na lotnisku w Krakowie (+19,3%). Kolejne miejsca zajęły: Wrocław (+9,6%) i Gdańsk (+5,9%). W grupie 2 liderem dynamiki wzrostu zostało lotnisko Olsztyn-Mazury (+26%), drugie miejsce przypadło Łodzi (+10,1%), a za nią uplasowała się Bydgoszcz (+3,7%).

W pierwszym półroczu bieżącego roku dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego wyniosła 7,5%, w tym samym okresie ubiegłego roku było to 17%, więc widoczne jest wyraźne spowolnienie. Na ten stan rzeczy znaczący wpływ ma sytuacja w segmencie przewozów czarterowych. W tym sezonie biura podróży nie zwiększyły znacząco oferowania w porównaniu z zeszłym rokiem, a postawiły na maksymalizację efektu ekonomicznego. Rozwój ruchu czarterowego hamuje także brak samolotów na rynku spowodowany uziemieniem Boeingów 737 Max 8. Szacuje się, że na krajowym rynku przewozów wakacyjnych brakuje od jednego do dwóch samolotów o pojemności do 200 foteli - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych

W 2018 roku z siatki połączeń trzynastu polskich portów regionalnych skorzystało 28,1 mln podróżnych, to jest o ponad 3,7 mln więcej w porównaniu z 2017 rokiem. Był to najlepszy wynik w historii polskich portów regionalnych. Dynamika wzrostu ruchu wyniosła 15,3% i była zdecydowanie wyższa od średniej dynamiki europejskich lotnisk, która według ACI Europe ukształtowała się na poziomie 6,1%. ZRPL prognozuje, że w 2019 roku suma ruchu pasażerskiego na lotniskach regionalnych zbliży się do wartości 30 mln podróżnych.
Tagi:


Komentarze:

Statystyki ruchu pasażerskiego w I półroczu [2019-08-31 21:14 5.173.0.*]
Lecieliśmy wygodnie enterem z Okęcia do Grecji z tui i muszę przyznać, że to lotnisko w dobrej lokalizacji. Szok że ktoś chce je do Radomia przenieść, masakra odpowiedz »


Dział badania rynku i analizy:
Ceny wycieczek w październiku znów bardziej korzystne dla organizatorów
DZT: Niemiecka oferta turystyczna jest bogatsza dzięki zjednoczeniu
Polska awansowała w rankingu konkurencyjności turystycznej
Rośnie popularność kart EKUZ
Wzrost płacy minimalnej zwiększy obroty w branży?

Dział transport:
Sindbad uruchamia międzynarodową trasę
Grecja: pracownicy promów zapowiedzieli strajk
KLM: pociągiem zamiast samolotem
Lato 2020: Łódzkie lotnisko podwaja ofertę wakacyjnych czarterów
Wizz Air zainaugurował nowe połączenie z Pyrzowic

 
Starsze aktualności:
Kierowca rozbitego autokaru z zarzutami
Grecos motywuje agentów (g)rywalizacją
Zmarł znany szef kuchni
HRS wskazuje na trendy dla hoteli designerskich
W Krakowie odbędzie się konferencja poświęcona rynkowi pracy przewodników i pilotów wycieczek
Ryanair oskarża Lufthansę
Stacje benzynowe mocniej wchodzą na rynek gastronomiczny
Więcej pasażerów na greckich lotniskach
Turcja przyciąga więcej turystów niż przed rokiem
Są wyniki referendum w sprawie CPK
Sąd: opóźnienie poczty przy dostarczaniu odpowiedzi na reklamację jest bez znaczenia
Wychodzą kolejne absurdy z ochroną danych osobowych
Czeski przewoźnik skarży się na FlixBusa
Singapore Airlines liczy zyski
Sri Lanka coraz śmielej promuje się w Polsce
SN o wyroku dotyczącym PLL LOT
Wizz Air obsłużył o 25 proc. operacji lotniczych więcej
Prezes PPL z pomysłem na rozwiązanie problemu z lotniskiem w Modlinie
Mieszkańcy wypowiedzą się o CPK
Warszawa będzie promowana przez koreański serial

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2018 

ryba maślana
Sindbad uruchamia międzynarodową trasę
Grecja: pracownicy promów zapowiedzieli strajk
Ceny wycieczek w październiku znów bardziej korzystne dla organizatorów
KLM: pociągiem zamiast samolotem
Polskie Marki Turystyczne rozdane

więcej »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij