Serwis Informacjny Branży Turystycznej

Wyszukiwarka

» Dla turystów
» Szukam partnera
» Kupię
» Sprzedam
» Chcę wynająć
» Oddam w wynajem
» Dam pracę
» Dam staż
» Szkolenia
» Szukam pracy

Aktualności: wszystkie

Ilu pasażerów skorzystało z polskich lotnisk regionalnych w pierwszym półroczu?

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego ogółem za pierwsze półrocze 2019 roku w trzynastu funkcjonujących w Polsce lotniskach regionalnych.

Od początku stycznia do końca czerwca br. z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało w sumie 13,7 mln podróżnych, to o ponad 950 tys. więcej (+7,5%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Było to najlepsze pierwsze półrocze w historii polskich portów regionalnych. Warto podkreślić, że w tym samym czasie średnia dynamika ruchu pasażerskiego w europejskich lotniskach wg ACI Europe wyniosła 4,4%.

W pierwszym półroczu 2019 r. we wszystkich czternastu polski portach lotniczych obsłużono ponad 22,3 mln podróżnych. Z tego 62% obsłużono w lotniskach regionalnych, a 38% na Lotnisku Chopina w Warszawie.

W niniejszym podsumowaniu polskie lotniska regionalne zostały podzielone na dwie grupy. W grupie 1 znalazły się porty, które rocznie obsługują powyżej jednego miliona pasażerów, a w grupie 2 obsługujące poniżej jednego miliona.

W grupie 1 najwięcej pasażerów w pierwszym półroczu 2019 roku skorzystało z siatki połączeń lotniska w Krakowie, było ich 3,80 mln. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z liczbą 2,46 mln podróżnych, trzecie były Katowice - 2,03 mln, następnie Wrocław- 1,64 mln, Modlin - 1,58 mln i Poznań - 1,03 mln. Liderem grupy 2 zostało lotnisko w Rzeszowie gdzie obsłużono 363 tys. pasażerów. Drugie miejsce zajął Szczecin z wynikiem ok. 290 tys. pasażerów*, następnie Bydgoszcz -196 tys., Lublin - 166 tys., Łódź - 111 tys., Olsztyn - 65 tys. i Zielona Góra - 11 tys. (*dane szacunkowe)

Liderem wzrostu liczby pasażerów w grupie 1 w pierwszym półroczu bieżącego roku zostało lotnisko w Krakowie, gdzie obsłużono o 616 tys. osób więcej niż w tym samym okresie 2018 roku. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław z przyrostem 145 tys. podróżnych, trzeci był Gdańsk z wynikiem 138 tys. Z kolei w grupie 2 najwięcej pasażerów przybyło w Olsztynie - prawie 13 tys., następnie w Łodzi - 10 tys., a na trzecim miejscu znalazł się Rzeszów, gdzie obsłużono o 8,3 tys. podróżnych więcej niż przed rokiem.

Największą dynamikę wzrostu ruchu pasażerskiego w grupie 1 odnotowano na lotnisku w Krakowie (+19,3%). Kolejne miejsca zajęły: Wrocław (+9,6%) i Gdańsk (+5,9%). W grupie 2 liderem dynamiki wzrostu zostało lotnisko Olsztyn-Mazury (+26%), drugie miejsce przypadło Łodzi (+10,1%), a za nią uplasowała się Bydgoszcz (+3,7%).

W pierwszym półroczu bieżącego roku dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego wyniosła 7,5%, w tym samym okresie ubiegłego roku było to 17%, więc widoczne jest wyraźne spowolnienie. Na ten stan rzeczy znaczący wpływ ma sytuacja w segmencie przewozów czarterowych. W tym sezonie biura podróży nie zwiększyły znacząco oferowania w porównaniu z zeszłym rokiem, a postawiły na maksymalizację efektu ekonomicznego. Rozwój ruchu czarterowego hamuje także brak samolotów na rynku spowodowany uziemieniem Boeingów 737 Max 8. Szacuje się, że na krajowym rynku przewozów wakacyjnych brakuje od jednego do dwóch samolotów o pojemności do 200 foteli - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych

W 2018 roku z siatki połączeń trzynastu polskich portów regionalnych skorzystało 28,1 mln podróżnych, to jest o ponad 3,7 mln więcej w porównaniu z 2017 rokiem. Był to najlepszy wynik w historii polskich portów regionalnych. Dynamika wzrostu ruchu wyniosła 15,3% i była zdecydowanie wyższa od średniej dynamiki europejskich lotnisk, która według ACI Europe ukształtowała się na poziomie 6,1%. ZRPL prognozuje, że w 2019 roku suma ruchu pasażerskiego na lotniskach regionalnych zbliży się do wartości 30 mln podróżnych.
Tagi:


Komentarze:

Statystyki ruchu pasażerskiego w I półroczu [2019-08-31 21:14 5.173.0.*]
Lecieliśmy wygodnie enterem z Okęcia do Grecji z tui i muszę przyznać, że to lotnisko w dobrej lokalizacji. Szok że ktoś chce je do Radomia przenieść, masakra odpowiedz »


Dział badania rynku i analizy:
IATA przewiduje, jakie straty spowoduje koronawirus
Jak i dokąd podróżowali polscy turyści z biurami podróży?
Które lotniska notowały największy wzrost liczby pasażerów?
Połowa Polaków nocuje w hotelach?
Ceny wyjazdów coraz mniej korzystne dla organizatorów?

Dział transport:
Loty łączone: który sąd właściwy dla roszczeń o odszkodowanie za opóźnienia?
IATA przewiduje, jakie straty spowoduje koronawirus
Polscy turyści wjadą do Turcji bez wiz
Bułgaria zmienia system opłat drogowych
Niemiecki urząd antymonopolowy wydał decyzję w sprawie przejęcia Condora

 
Starsze aktualności:
Płonie Tatrzański Park Narodowy
Katowice Airport inwestuje w rozbudowę
Pracownicy Grupy Hotelowej Orbis pobiegną
Nowe stanowisko w Best Western obsadzone
Kreatywny Rok Branży Eventowej
Zoover wyróżnił najlepsze miejsca noclegowe w Polsce
Nowa odsłona strony Qubus Hotel
Najnowsze wiadomości z Accor-u
Kompania Piwowarska rekrutuje
Tradycyjne linie będą jak tani przewoźnicy?
Sri Lanka: Turyści pod stałą kontrolą
Avanzi - czym zaskoczy marka Ibis?
Kawa ze skutera
Kto kradnie w hotelach?
Podlasie: Turyści nie mają gdzie nocować
Ocieplenie klimatu zaszkodzi winnicom
Konflikt linii lotniczych
Best Western otwiera nowy hotel
Dreamliner poleci już w maju?
Zmiany kadrowe w Accor

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2005 

ryba maślana
Ruszyła szkoła zbudowana przy wsparciu Itaki
Seeplaces.com dostępne w Merlinie X
Loty łączone: który sąd właściwy dla roszczeń o odszkodowanie za opóźnienia?
IATA przewiduje, jakie straty spowoduje koronawirus
Jak i dokąd podróżowali polscy turyści z biurami podróży?

więcej »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij