Serwis Informacjny Branży Turystycznej

Wyszukiwarka

» Dla turystów
» Szukam partnera
» Kupię
» Sprzedam
» Chcę wynająć
» Oddam w wynajem
» Dam pracę
» Dam staż
» Szkolenia
» Szukam pracy

Aktualności: wszystkie

Sześć trendów dla europejskiego rynku kolejowego

Do roku 2020 liczba pasażerów korzystających z dalekobieżnych połączeń kolejowych w Europie przekroczy 1,36 mld osób. Firma Amadeus przedstawiła raport prognostyczny dotyczący podróży kolejowych do roku 2020. Raport wskazuje sześć głównych czynników wzrostu liczby pasażerów korzystających z dalekobieżnych połączeń kolejowych i przedstawia potencjał biznesowy kolei.

Według raportu "Podróż koleją do roku 2020" ("The Rail Journey to 2020"), liczba pasażerów korzystających z dalekobieżnych połączeń kolejowych w Europie do końca tej dekady wzrośnie w porównaniu do roku 2011 o około 21 procent (238 mln), przekraczając 1,36 mld. Natomiast roczne tempo wzrostu wyniesie 2,2 procent.

Raport przedstawia prognozy na okres 2011-2020, kiedy branża kolejowa w Europie będzie pod wpływem niespotykanej wcześniej kombinacji czynników, związanych ze zmianami strukturalnymi oraz nowymi możliwościami wynikającymi z inwestycji w infrastrukturę i postępu technologicznego. Dokument wskazuje, że spodziewany wzrost liczby pasażerów w okresie 2011-2020 będzie najbardziej dynamiczny w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii i Niemczech.

Dokument "Podróż koleją do roku 2020" prezentuje współczesny obraz europejskiego rynku kolejowego i wskazuje sześć kluczowych trendów, które będą kształtowały rozwój branży kolejowych przewozów pasażerskich oraz jej relacje z innymi środkami transportu do roku 2020. Są to:

1. Liberalizacja rynku
2. Wejście na rynek nowych graczy
3. Ukończenie nowych linii dużych prędkości
4. Nowe węzły kolejowe
5. Współpraca z innymi przewoźnikami - lotniczymi i kolejowymi
6. Koszty kolei

Na podstawie tych trendów raport nakreśla również podstawowy scenariusz szacowania biznesowego potencjału kolei pasażerskich w roku 2020. Dokument wskazuje także możliwości wykorzystania trendów zmieniających branżę przez operatorów kolei pasażerskich.

"Raport pokazuje, że bezproblemowe podróżowanie koleją po całej Europie może się stać rzeczywistością. Tworzenie standardów wymiany danych, rezerwacji i sprzedaży biletów całkowicie zmieni sposób postrzegania podróży koleją i przybliży nas do unijnych wytycznych w tym względzie, sformułowanych w dokumencie Roadmap to a Single European Transport Area. Uczyni to kolej bardziej dostępną i upowszechni przekonanie, że jest ona najlepszym sposobem podróżowania po Europie. To zaś będzie sprzyjać idei łączonych biletów, fundamentalnej dla powodzenia całości przedsięwzięcia" - powiedział Thomas Drexler, dyrektor Amadeus Rail. "Firma Amadeus zamierza współpracować z operatorami kolejowymi i biurami podróży, zaś dowodem naszego zaangażowania jest inwestycja w pierwszą prawdziwie globalną platformę sprzedaży biletów kolejowych Global Rail Sales Platform, która już w tej chwili skupia koleje SNCF, Eurostar, Thalys, Lyria, Trenitalia oraz SJ, a wkrótce rozszerzy się o kolejnych czołowych europejskich przewoźników" - dodał.

Raport uwzględnia również informacje o rynku polskim. Przykładowo, w 2011 roku z zagranicznej podróży koleją skorzystały w Polsce 2 miliony pasażerów, a z krajowych połączeń - 263 miliony.

Z kolei 30 milionów pasażerów podróżowało na trasach długodystansowych (powyżej 100 kilometrów, włączając szybką kolej), zaś 235 milionów na odcinkach krótkodystansowych (do 100 kilometrów, wykluczając kolej miejską, np. metro). W przeliczeniu na kilometry, podróżni pokonali 8 miliardów kilometrów odcinków długodystansowych oraz 10 miliardów kilometrów na trasach krótkodystansowych.

"W porównaniu z pozostałymi 19 krajami uwzględnionymi w raporcie, Polska znajduje się tuż za pierwszą dziesiątką. Lokalny rynek kolejowy podlega modernizacji. Dotyczy to zarówno tras, jak również środków transportu. Pozostaje nam jednak jeszcze wiele do zrobienia, aby dogonić naszych zachodnich sąsiadów, nie tylko w zakresie infrastruktury kolejowej, ale również technologii" - skomentowała Iwona Białobrzycka, Zastępca Dyrektora Generalnego Amadeus Polska. "Gorąco zachęcam do lektury raportu, aby dowiedzieć się, jak będzie rozwijać się branża kolejowa do 2020 roku. Liczymy na to, że ewolucja ta będzie przebiegać z uwględnieniem najnowszych kanałów dystrybucji" - dodała.

Raport został opracowany przez zespół badawczy firmy Amadeus z wykorzystaniem wiarygodnych danych i sprawdzonych technik modelowania. Dane zaczerpnięto z ponad 100 źródeł, w tym od operatorów kolejowych oraz instytucji publicznych i organów regulujących. Eksperci firmy Amadeus stworzyli modele prognostyczne opierając się na korelacji między udziałem dalekobieżnych połączeń kolejowych w całym ruchu pasażerskim, gęstością zaludnienia i sieci kolejowych, strukturą branży kolejowej w poszczególnych krajach oraz położeniem geograficznym.
Tagi:

Dział centra informacji i promocji:
Wenecja ofiarą niegospodarności
Można starać się o granty na promocję turystyczną
MSiT ogłosił konkurs na realizację zadań publicznych z turystyki
Rolnik promuje Polskę?
Nowy portal tematyczny ma promować Włochy w Polsce

Dział badania rynku i analizy:
Na których lotniskach najczęściej dochodziło do opóźnień?
Jak podróżują Polacy?
Które letnie kierunki najbardziej drożeją?
Ilu pasażerów skorzystało z polskich lotnisk regionalnych w pierwszym półroczu?
TUI publikuje wyniki za trzeci kwartał

Dział dla turystów:
Na których lotniskach najczęściej dochodziło do opóźnień?
Ryanair zapowiada nowe połączenia z dwóch lotnisk
Sąd Apelacyjny zmienił niekorzystny dla pasażerów wyrok
Branża piwowarska przeciwna podniesieniu akcyzy aż o 10 proc.
Egzotyka napędza Best Reisen

Dział transport:
Na których lotniskach najczęściej dochodziło do opóźnień?
Ryanair zapowiada nowe połączenia z dwóch lotnisk
Czy będzie prawdziwy wiceminister ds. turystyki?
Sąd Apelacyjny zmienił niekorzystny dla pasażerów wyrok
Islandzki wulkan straszy Europę

 
Starsze aktualności:
Sieć DeSilva buduje nowe hotele
Airberlin notuje zyski i zwalnia
Manager Kompanii Piwowarskiej wśród najbardziej wpływowych kobiet
Hotelbeds wyróżnił polskich hotelarzy
Biesiadowo w CH NoVa Park
McDonalds powraca z promocją
Wakacyjne plany Lufthansy
Sfinks: Potrzebne zmiany w Chłopskim Jadle
Hotel RT Galicya dołączył do Best Western
Polskie piwo podbija zagraniczne rynki
Sfinks chwali franczyzobiorców
Ryanair: Nie będzie fuzji z Aer Lingus
Czym wyróżniły się polskie lokale?
Ranking: Jakość usług w hotelach
Sześć trendów dla europejskiego rynku kolejowego
Paraliż na niemieckim lotnisku
LOT liczy straty w milionach
Kup sobie ośrodek
Wizz Air: lato na Lotnisku Chopina
Nowe Trendy w Turystyce w Gdańsku

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2016 

ryba maślana
Na których lotniskach najczęściej dochodziło do opóźnień?
Ryanair zapowiada nowe połączenia z dwóch lotnisk
Jak podróżują Polacy?
Ile zarobił Rainbow w 3 pierwszych kwartałach?
Czy będzie prawdziwy wiceminister ds. turystyki?

więcej »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij